Dziś w cyklu Pytania Od Czytelników (POC) odpowiadamy Wojtkowi – studentowi, który chce osiągnąć wolność finansową.
Wojtek to 22 letni student, który szuka najlepszej dla siebie i swojej dziewczyny strategii inwestycyjnej związanej z nieruchomościami – cały list Wojtka przeczytasz tutaj: POC#001: Jestem studentem i chcę zaplanować moją wolność finansową
Nasza odpowiedź
Drogi Wojtku!
Bardzo nas cieszy to, że zacząłeś w tak młodym wieku myśleć o wolności finansowej. Widzimy również, że jesteś bardzo rozsądną osobą i potrafisz oszczędzać (takie oszczędności jakie posiadasz ma bardzo niewielu Polaków).
Co my byśmy zrobili na Waszym miejscu? Na pewno nie kupujcie mieszkania dla Was tzn. takiego, w którym będziecie „mieszkać całe życie”.
Dlaczego? Zablokujecie swoją zdolność kredytową na wiele lat i będzie Wam bardzo ciężko dojść do wolności finansowej.
Jeżeli możecie liczyć na pomoc rodziców i macie zdolność kredytową na takim poziomie, który pozwoli Wam zakupić mieszkanie wielopokojowe to powinniście pójść w tą stronę. Mieszkanie wynajmowane na pokoje pozwala osiągać wyższe stopy zwrotu niż np. kawalerka. Co to Wam da?:
- Otrzymujecie niezależne od swojej pracy źródło dochodów (po odjęciu kredytu, opłat związanych z mieszkaniem powinno Wam jeszcze sporo zostać 😉
- Najemcy pomagają spłacić Wam kredyt (im szybciej kupicie mieszkanie i je wynajmiecie tym szybciej osiągniecie wolność finansową)
- Jeżeli będziecie mocno dążyć do wolności finansowej a nie będziecie jeszcze powiększać swojej rodziny to macie możliwość zamieszkania w jednym z pokoi co w zasadzie będzie oznaczać, że mieszkacie za darmo
- Niektórzy pisali o tym abyście spróbowali podnajmu. Jest to też dobry pomysł, ale musisz pamiętać, że w takim przypadku powinieneś założyć działalność gospodarczą.
Jeżeli sam chcesz się zająć najmem to na pewno powinieneś postawić na edukację – lepiej uczyć się na cudzych błędach niż na swoich 😉
A jeżeli nie czujesz się na siłach żeby samemu znaleźć mieszkanie inwestycyjne, ogarniać wynajem, zajmować się najemcami to możesz również pomyśleć o zakupie gotowca inwestycyjnego i zleceniu obsługi najmu profesjonalnej firmie.
Inną możliwością zainwestowania kapitału jaki posiadacie jest możliwość przystąpienia do grupowego inwestowania w nieruchomości. Na wielu płaszczyznach – rentierskiego czy np. we flipy.
Wojtku pamiętajcie też, że jesteście w naprawdę super miejscu swojego życia. Wybierzcie dobrą drogę – tak, abyście nie musieli całego życia spędzać biorąc udział w wyścigu szczurów.
Zobacz: Poprzedni wpis | Następny wpis
- Co dalej z cenami nieruchomości? - 22 maja 2021
- Czy mamy bańkę na rynku nieruchomości i czy marka ma znaczenie? - 1 maja 2021
- Jak tanio i bezpiecznie prowadzić firmę? - 10 kwietnia 2021
- Kupiłem drogą nieruchomość na kredyt nie spodziewając się kryzysu. Czy to mnie pogrąży? - 13 marca 2021
- Czy już niedługo zaczniemy budować Sasanki na Marsie? - 20 lutego 2021
- Co warto zrobić z początkiem roku i czy zagraniczne spółki wykupią polskie nieruchomości? - 30 stycznia 2021
- Czy mieszkanie na wynajem lepiej kupić na rynku pierwotnym czy rynku wtórnym? - 5 grudnia 2020
- Dlaczego nie warto budować domu jednorodzinnego w inwestycji deweloperskiej - 8 maja 2020
- Wolność finansowa w czasie koronawirusa - 16 kwietnia 2020
- Ile kasy potrzeba na pierwszą inwestycję deweloperską? - 4 lutego 2020
Wynajmowanie mieszkania jest bardzo opłacalne bo jest stałym źródłem dochodu. Szczególnie w miastach gdzie są uczelnie i wielu studentów poszukuje lokum.
wynajmujemy mieszkania ale szczerze mówiac bardziej opłaca sie sezonowe wynajmowanie na booking niż takie stałe np studentom.
getbucks, może napisałbyś gdzie wynajmujesz?
Ogólnie w Polsce mamy dosyć krótki sezon – np. nad morzem. W górach dużo lepiej – właściwie wszystkie pory roku znajdą swoich amatorów.
Z kwaterami nad morzem często jest tak, że rezerwacje wpływają po tym jak w TV pojawiają się korzystne prognozy pogody. Całkiem zrozumiałe: nikt nie chce siedzieć w domku letniskowym i przeczekiwać deszcz zamiast wylegiwać się w słońcu na plaży.
Dobrze jest połączyć ten sezonowy krótkoterminowy najem z wynajem na dłuższy termin w pozostałych miesiącach. Inwestycja ma przecież przynosić jak największe zwroty…