Nasza subiektywna lista książek do przeczytania - ROZSĄDNI BRACIA - BLOG o inwestowaniu w nieruchomości

Szkolenia, internet i spotkania z inwestorami to nie wszystko. Inspirują nas także książki – szczególnie te napisane przez autorów, których cenimy.

Jakie książki według nas warto przeczytać? W których można znaleźć wartościową i praktyczną wiedzę – m.in. dotyczącą inwestowania w nieruchomości? A których nie warto kupować? W odpowiedzi na te pytania powstaje nasza lista.

Jasną sprawą jest, że nie przypomnimy sobie wszystkich książek przeczytanych w życiu TAK PO PROSTU! 😉 Oczywistą sprawą jest także fakt, że nie czytaliśmy wszystkich książek świata, więc lista nie może być w żadnym razie kompletna. Dlatego nie bulwersuj się jeśli nie ma tu książki, którą najbardziej lubisz czytać lub takiej którą… Ty napisałeś 🙂

Będziemy sukcesywnie rozszerzać tę listę minirecenzji, a na razie zaczynamy od kilku książek, które po prostu leżą najbliżej komputera. Następne w kolejce są książki stojące na półce, potem czytane przez nas na bieżąco lub takie, o których sobie akurat przypomni któryś z nas. Jeśli wiesz o tym, że jest książka, której bardzo brakuje na naszej liście z subiektywnie ocenianymi przez nas książkami – daj nam, proszę, znać.

Zasada oceniania przez nas jest prosta: książka otrzymuje ocenę pozytywną (PLUS), jeśli udało nam się w niej znaleźć PRZYNAJMNIEJ jedną rzecz wartą zapamiętania lub zastosowania, (MINUS) jeśli nie polecamy jej zakupu i (NEUTRAL) jeśli nie jest, w naszej ocenie, szczególnie porywająca.

Często jest tak, że dla jednej inspirującej myśli warto kupić daną książkę!

Oczywiście książka może zawierać znacznie więcej użytecznej wiedzy, ale dla nas wystarczy JEDNA MĄDRA myśl, koncepcja lub rada, którą dostrzegliśmy w książce, aby ją polecić. Jeśli okaże się, że sięgniesz po nią i będziesz „miał większy zwrot z inwestycji” – tym lepiej dla Ciebie. Niektóre książki są tak słynne, że wszyscy praktycznie już o nich wiedzą, ale, jeśli uważamy je za szczególnie wartościowe, to i tak zastrzegamy sobie prawo do umieszczenia ich na naszej liście 😉

Opisy książek umieszczać będziemy w kolejności chronologicznej natomiast, spis książek na początku jest uporządkowany w kolejności alfabetycznej (po tytułach). Pamiętaj, że omówienia są naszymi CAŁKOWICIE SUBIEKTYWNYMI opiniami i Ty możesz mieć zupełnie inne odczucia. Podoba Cię książka, którą skrytykowaliśmy?

Nic na to nie poradzimy.

Staramy się jednak umieszczać tu przede wszystkim takie książki, które nas pozytywne zainspirowały więc i minirecenzje też w większości powinny być pozytywne.

Jeśli chciałbyś, abyśmy omówili książkę, która Ci się spodobała – napisz w komentarzu. Jeśli jesteś autorem lub wydawcą i chciałbyś przekazać nam swoją książkę do minirecenzji to skontaktuj się z nami – nasz e-mail znajdziesz tutaj.

Zobacz: Poprzedni wpis | Następny wpis

Jakie książki już opisaliśmy? Zobacz listę:

Biblia copywritingu. Darek Puzyrkiewicz
Bogaty ojciec, biedny ojciec.Robert T. Kiyosaki
Droga do finansowej wolności.Bodo Schafer
Elon Musk – biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX,Ashlee Vance
Like A VirginRichard Branson
Negocjacje na rynku nieruchomości, Cezary Szubielski
Negocjuj 2Wojciech Woźniczka
Nieautoryzowana autobiografiaKuba Wojewódzki
Nigdy się nie poddawajDonald Trump
Przestań zgrywać milionera lepiej nim zostań,Thomas J. Stanley
Psychologia sprzedaży, Mateusz Grzesiak
Tworzenie modeli biznesowych. Alexander Osterwalder, Yves Pigneur
Zaufanie czyli waluta przyszłości, Michał Szafrański

Bogaty ojciec, biedny ojciec. Robert T. Kiyosaki

RobertKlasyka budowania dochodów pasywnych dla początkujących. Duża dawka inspiracji. Jeśli jeszcze nie czytałeś: uważaj! Ta książka zmieniła życie wielu ludzi na całym świecie! 🙂 (w tym – moje) (PLUS)

Piotrek: Polecam ją każdemu, kto chce zrozumieć ideę inwestowania w nieruchomości oraz celi, które warto sobie stawiać przed kolejnymi inwestycjami. „Bogaty ojciec, biedny ojciec” to zresztą, z tego co pamiętam,  pierwsza książka Kiyosaki’ego, którą przeczytałem. Wszystkie kolejne, choć ciekawe, nie wniosły już tyle do mojego życia – często wydawało mi się, że czytam dokładnie te same treści, które są jedynie omówione w inny sposób. (PLUS)

Michał: Wiele osób uważa, że to co opisuje Kiyosaki to fikcja literacka i nijak ma się do rzeczywistości i tego co on robi. Powiem szczerze: nie interesuje mnie to czy jest ta książka to fikcja czy opisuje prawdziwe inwestycje. Większość ze sposobów inwestowania opisywanych w tej książce sprawdziłem na własnej skórze i wiem, że….. DZIAŁAJĄ 🙂 Dlatego polecam ją wszystkim, którzy myślą o tym aby inwestować w nieruchomości. (PLUS)

Droga do finansowej wolności. Bodo Schafer

RobertPrzykład książki, którą moim zdaniem, niekoniecznie musisz mieć w swojej bibliotece. Sięgając po nią liczyłem na ciekawe inspiracje ewentualnie opis konkretnych sytuacji z którymi zetknął się autor. Zamiast tego w książce mnóstwo jest ogólnych rad, które nie są szczególnie cenne. Być może wydawnictwo powinno ją uaktualnić? Spostrzeżenia typu: przed rozmową telefoniczną wypisz sobie tematy, o których chcesz porozmawiać, aby skrócić czas rozmowy i zaoszczędzić na rachunku telefonicznym – naprawdę nie są na czasie… Jest też mnóstwo rad, z którymi się nie zgadzam. Nie polecam. Radzę unikać. (MINUS)

Elon Musk – biografia twórcy PayPala, Tesli, SpaceX. Ashlee Vance

RobertChcesz wiedzieć jak wygląda naprawdę ciężka praca połączona z wielką pasją i niesamowitą wiarą w sukces? Zobacz jak to robi Elon. Naprawdę: to robi wrażenie! Chyba nie znam osobiście człowieka tak oddanego swej pracy. I nie wiem czy chciałbym znać. 😉 Książka, którą w pewnym momencie zawodowego życia każdy powinien przeczytać. (PLUS)

Like A Virgin. Richard Branson

RobertKsiążka na pewno nie dla wszystkich. Perspektywy, w których myśli Richard mogą przytłoczyć i wpędzić w kompleksy. 8-O! Richard to człowiek wiecznie poszukujący, pełen energii, ceniący ekologię i etyczne działanie w biznesie. BARDZO cenne praktyczne rozwiązania dotyczące konstruowania nowych biznesów. Wielka dawka inspiracji. (PLUS) 

Piotrek: Ja z kolei miałem wrażenie, że historie są przerysowane i nie poczułem się zainspirowany w żaden sposób po przeczytaniu tej książki. (NEUTRAL) 

Michał: Uwielbiam Bransona i jego podejście do biznesu. Książka warta przeczytania. Mnie osobiście zainspirowała 🙂 (PLUS)

Negocjacje na rynku nieruchomości. Cezary Szubielski

RobertZbiór bardzo praktycznych algorytmów negocjacyjnych. Na podstawie informacji z tej książki możesz stworzyć cały scenariusz spotkań i rozmów prowadzący do upragnionego efektu. Moja rada wynikająca z prawdziwego przypadku? Przeczytaj tę książkę zanim przeczyta ją Twój przyszły klient. 😉 (PLUS)

Psychologia sprzedaży. Mateusz Grzesiak

RobertPerełka dla wszystkich, którzy pasjonują się tematami sprzedażowymi. Napisana przez bardzo charyzmatycznego człowieka. Znajdziesz w niej rady jak mówić, jak oceniać rozmówcę i wiele innych przydatnych wskazówek. Po jej przeczytaniu  przećwicz to wszystko praktycznie, a żaden klient Ci się nie oprze! Polecam. (PLUS)

Piotrek: Koniecznie muszę ją od Ciebie pożyczyć 🙂

Robert: Jasne 🙂 Może oddasz mi przy okazji „Freakonomics” Levitta & Dubnera? 😉


Zaufanie czyli waluta przyszłości (Moja droga od zera do 7 milionów z bloga). Michał Szafrański

Robert: W tej książce Michał dzieli się z nami szczegółowym opisem genezy swojego sukcesu. Kolejne rozdziały oznaczone są coraz wyższymi kwotami, które zostały zarobione przez Michała w poszczególnych etapach jego rozwoju jako blogera. Jak zwykle Michał gra w otwarte karty i pokazuje konkretne liczby, omawia skutki podjętych działań i przekazuje swoje doświadczenia. Dla mnie osobiście dużym plusem tej książki jest pokazanie oblicza Michała nie tylko jako inwestora, ale także jako ciągle dojrzewającego, zmagającego się z życiowymi perypetiami człowieka. Szczególnie zainteresowały mnie dylematy Michała związane z decyzją o porzuceniu pracy na etacie. Sam miałem kiedyś podobny etap w swoim życiu i doskonale rozumiem jakie rozterki temu towarzyszą. Nie ma takiej drugiej pozycji na polskim rynku. Mocno polecam. (PLUS)

Negocjuj 2. Wojciech Woźniczka

Robert: Wojtek daje kolejną porcję praktycznych porad dotyczących negocjacji w zakresie nieruchomości. Z tej książki dowiesz się co oznacza pojęcie „demony sprzedaży”. Uwierz, że jeśli przyswoisz sobie tylko to jedno zagadnienie, to możesz zarobić przynajmniej dziesiątki tysięcy złotych sprzedając swoją nieruchomość. Szczególnie podobają mi się opisywane przez Wojtka praktyczne sytuacje negocjacyjne, w których uczestniczył. Dla osób, które nie miały praktycznego kontaktu z inwestowaniem w nieruchomości bardzo ciekawe mogą okazać się spostrzeżenia autora dotyczące przygotowania do negocjacji: ocena prawdziwej wartości nieruchomości, szacowanie możliwości inwestycyjnych, badanie sytuacji sprzedającego, sąsiedztwa nieruchomości, stanu prawnego oraz… wiele innych aspektów. Nawet jeśli jesteś doświadczonym inwestorem, to i tak znajdziesz tu przynajmniej kilka ciekawych przykładów. Jeśli podobała Ci się pierwsza część, czyli „Negocjuj”, to tę książkę także musisz mieć. Według mnie „Negocjuj 2” jest nawet bardziej wciągająca od części pierwszej. (PLUS)

Biblia copywritingu. Darek Puzyrkiewicz

RobertJak na Biblię, to jest stanowczo zbyt cienka 😉 Ale to tylko jeśli chodzi o liczbę stron. Treść jest z kolei bardzo konkretna i dotyczy kwestii pisania tekstów sprzedażowych. Rady i przykłady, które daje autor są naprawdę „w punkt”. Skąd wziąć pomysły na dobre teksty? W jaki sposób je redagować aby porwały czytelnika? Jak długi powinen być tekst? Jak dobierać odpowiednie sformułowania opisujące produkt? Jak pokazać potencjał produktu? Jak wyróżnić typowy produkt z masy innych oferowanych przez konkurencję? Chciałbyś znać odpowiedzi na te pytania? Moim zdaniem Biblia copywritingu to obowiązkowa pozycja dla każdego kto zajmuje się sprzedażą. A tak naprawdę to kto z nas się nią nie zajmuje 😉 ?  (PLUS)

Nieautoryzowana autobiografia. Kuba Wojewódzki

MichałNie samymi nieruchomościami człowiek żyje 😉 Autobiografia Kuby Wojewódzkiego, dziennikarza, prowadzącego talk show, który nie do końca wpasowywał się w mój gust (jeszcze jak oglądałem telewizję 😉 ). Książka ta jest chaotyczna, brak w niej rozdziałów, tekst pisany ciurkiem i jest to…. niesamowite. Napisana jest lekkim i przyjemnym piórem, z dużą dozą sarkazmu i ironii. Bardzo trafiła w mój gust. Jeżeli lubisz inteligentnych pisarzy oraz nie wszystko napisane wprost to będziesz się bardzo dobrze czuł pochłaniając tą pozycję. Polecam.  (PLUS)

 

Przestań zgrywać milionera lepiej nim zostań, Thomas J. Stanley

Piotr: Jest to dobra pozycja dla osób, które pragną osiągnąć niezależność finansową. Pozwala ona spojrzeć szerzej na kwestie związaną z tym jak do pieniędzy podchodzą ludzie majętni.

Uważam, że tę książkę powinien przeczytać każdy, kto sądzi, że aby zostać milionerem trzeba odziedziczyć fortunę po rodzicach, bo żaden „normalny” człowiek nie jest w stanie zbudować pokaźnego majątku swoją pracą. Badania autora pokazują zgoła coś innego. Wielu dzisiejszych milionerów stało się nimi za swojego życia.

Autor na podstawie pozyskanych przez siebie z rynku amerykańskiego danych pokazuje, że ich przyzwyczajenia zakupowe są zupełnie inne niż wyobrażają sobie to „zwykli” obywatele i w tym upatruje jednego z czynników, który sprawia że możliwe było dla nich osiągnięcie sukcesu finansowego. Thomas podnosi, że osoby majętne są tak naprawdę oszczędną grupą osób i ponad robienie wrażenia drogimi akcesoriami/sprzętami/samochodami cenią sobie po prostu wygodę i praktyczność.

W opozycji do nich stawia wszystkich tych, którzy zarabiają sporo, ale też sporo wydają – nie budując przy tym trwałych aktywów. Zdaniem autora, osoby te chcąc pokazać światu że osiągnęły sukces żyją ponad stan i  tak po prawdzie oddalają się od bycia wolnym finansowo.

Książka stanowi dobrą przestrogę przed tym, by nie wziąć, czasem mimowolnie, udziału w ślepej pogoni za konsumpcją. Zamiast tego warto, jak w tytule, przestać zgrywać milionera i skupić się na tym by zachować rozwagę w planowaniu swoich wydatków. Tak jak robią to prawdziwi milionerzy. (PLUS)

 

Nigdy się nie poddawaj, Donald Trump

Robert:  Tę książkę powinien przeczytać każdy inwestor w nieruchomości, a już na pewno deweloper 😉 Podejście do interesów, które prezentuje Donald Trump jest totalne i oparte o niesamowitą intuicję. W książce znajdziesz mnóstwo przykładów pokazujących jak radzić sobie z olbrzymimi nawet trudnościami, które pojawiają się przy wielkich i imponujących inwestycjach. A warto wiedzieć, że Donald Trump innymi nie zwykł się zajmować 😉

Można przeczytać o tym jak pozyskiwał i przygotował do inwestycji grunt pod swoją Trump Tower, jak radził sobie z trudnymi przepisami zagospodarowania przestrzennego w Nowym Jorku, a także jak zainwestował w… pole golfowe na północy Szkocji.

Czy to może się udać? Przecież ten teren raczej nie kojarzy się z dobrą pogodą sprzyjającą rozgrywaniu partyjek golfa? Piękno lokalizacji (a musisz wiedzieć, że Donald Trump zapoznał się wcześniej z kilkuset innymi ofertami sprzedaży nieruchomości) sprawiło, że zaufał swojej intuicji i zdecydował się zainwestować tam kwotę będącą równowartością… miliarda funtów.

Można?

Można. Tylko trzeba nazywać się DONALD TRUMP!

A właściwie to NIE!

Autor przez cały czas podkreśla, że wszystko zależy od Twojego nastawienia i determinacji. Dobrze pokazują to następujące zdania:

To duży biznes jeśli chodzi o miasto [chodzi o NJ], a my jesteśmy na tyle wielcy, że mogliśmy się na niego porwać. Musisz mieć takie samo nastawienie – dzięki niemu oszczędzisz sobie wielu niepotrzebnych rozterek.

Donald Trump

I rzeczywiście: jeśli Donald Trump coś postanowi to prze z wytrwałością do celu. Silna motywacja, która pochodzi z poczucia nieomylności, częściowo arogancji, doświadczenia i przyzwyczajenia do odnoszenia sukcesów, ale także z szacunku do wartości, których hierarchię sam ustala.

Książkę warto przeczytać choćby dlatego żeby zobaczyć jak obecny Prezydent USA radził ze spełnianiem wymagań wielu przepisów, z których wiele podobnych jest do przepisów obowiązujących w Polsce😬. Mistrz dobrego samopoczucia oraz czarodziej jeśli chodzi o zjednywanie ludzi dla swoich pomysłów.

Polecam. Olbrzymia dawka motywacji.  (Zdecydowany PLUS)


Tworzenie modeli biznesowych. Alexander Osterwalder, Yves Pigneur, 288 stron

RobertNiepozorna okładka może zwieść, ponieważ wewnątrz książka ma bardzo ciekawą formę: wiele grafik, dobrze ułożonych tekstów, różnorodne czcionki i kolory. Jeśli chodzi o treść to była ona tworzona we współpracy z 470 autorami z 45 krajów! Książka powstała w ramach międzynarodowego HUBu, który był platformą umożliwiającą  jednoczesną pracę wielu osobom nad treścią książki. A co znajdziesz w środku? Książka uczy tego jak budować modele biznesowe w oparciu o metodę opracowaną przez Alexandra Osterwaldera. Budowanie modelu odbywa się poprzez zastosowanie struktury dzielącej działanie projektu na procesy powiązane z dotarciem do klientów, wytworzeniem produktu, budowaniem wartości, itp. Dodatkowo możesz przeczytać o tym jak zrobić burzę mózgów w taki sposób aby kontrolować jej przebieg wraz z konkretnymi praktycznymi wskazówkami. Spodobała mi się także koncepcja tworzenia Mapy empatii klienta – co zresztą wielokrotnie robiliśmy w ramach naszych projektów – jednak bez takiego formalnego uporządkowania. Książka na pewno nie jest dla każdego, ponieważ używa się w niej dość specjalistycznego języka i przez to jest nieco ciężkawa, ale jej zastosowanie, w moim odczuciu, nie ogranicza się tylko do dużych przedsiębiorstw. Wręcz przeciwnie: na etapie pomysłu na nowy biznes dużo łatwiej możesz zweryfikować swój pomysł stosując metodę opisaną w tej książce. Może Ci to ułatwić wyłapanie ewentualnych miejsc, które nie zostały przez Ciebie dobrze rozpoznane czy też opracowane. Myślę, że warto zapoznać się z tą pozycją chociażby ze względu na ciekawe omówienie modeli biznesowych znanych międzynarodowych firm takich jak: Google, LEGO czy Apple.  (PLUS)

Zobacz: Poprzedni wpis | Następny wpis

Robert

W 2001 roku zacząłem przygodę z inwestycjami deweloperskimi a od 2012 roku zacząłem inwestować w nieruchomości generujące dochody pasywne. Działam głównie w Trójmieście i okolicach - skąd pochodzę. Tworzę program partnerski SASANKA® oraz program RENTON® budowy budynków z mieszkaniami na wynajem. Jestem współwłaścicielem spółki deweloperskiej działającej na Pomorzu. Prowadzę szkolenia dla przedsiębiorców chcących prowadzić firmy deweloperskie.

Powiązane wpisy

komentarze 4Moja opinia

  • Sporą część przeczytałem, jak Zaufanie to Waluta Przyszłości czy Biblia Copywritingu. Ale dzięki za pozostałe propozycje 🙂

  • Pozycje warte zainteresowania jednakże z mojej perspektywy brak książek na temat inwestycji konkretnie w małe osiedla. Mam na myśli domki na sprzedaż. Większość skupia się na mieszkaniach na wynajem. Chciałabym uczestniczyć w Waszym szkoleniu ale wcześniej muszę się do tego dobrze przygotować stąd jeśli mogę prosić o jakieś propozycje literaturowe w wyżej wymienionym temacie to będę wdzięczna 🙂 Pozdrawiam!

    • Marto, rzeczywiście brakuje książek o małych osiedlach. Być może to byłby ciekawy temat dla nas? 😉

      Jeśli chodzi o inwestowanie deweloperskie to polecam Ci szczerze książki Donalda Trumpa gdzie można otrzymać oprócz rzetelnego spojrzenia na kwestie samego inwestowania także sporą dawkę motywacji.

Moja opinia

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.