Czy 13-tki naprawdę mogą przynieść pecha? Już naprawdę niedużo czasu zostało na dopełnienie obowiązku zgłoszenia beneficjentów i reprezentantów spółki w systemie CRBR – zwanym przez nas potocznie po prostu cerber.
Swoją drogą – mają fantazję ci urzędnicy przy wymyślaniu nazw. Od razu widać, że system nie służy do niczego błahego.
Niewiele mówi się o tym w mediach, wielu przedsiębiorców z którymi rozmawiam nie ma pojęcia o pojawieniu się nowego obowiązku. Temat dzisiejszego wpisu powinien Cię jednak bardzo mocno zainteresować jeśli prowadzisz spółkę.
Jestem ciekaw czy otrzymałeś już informację o cerberze od swojej księgowej, prawnika czy notariusza?
Pamiętaj o tym, że nie jestem prawnikiem i o szczegółowe informacje i interpretacje adekwatne do Twojej sytuacji powinieneś prosić swojego prawnika.
1 marca 2018 roku została uchwalona ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, potem ministerstwo wydało odpowiednie rozporządzenia i został uruchomiony portal do obsługi zbieranych informacji. Okazuje się, że doszedł nam kolejny obowiązek rejestracyjny do spełnienia. Na dodatek tym razem zastosowano metodę solidnego kija, marchewki niestety nie dostrzegłem 🙁
Na stronie prowadzonej przez Ministerstwo Finansów można przeczytać, że:
Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) to system, w którym są gromadzone i przetwarzane informacje o beneficjentach rzeczywistych, tj. osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką.
Jednym z głównych zadań CRBR jest przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Posiadanie dokładnych i aktualnych danych o beneficjentach rzeczywistych ma kluczowe znaczenie dla zwalczania tych zjawisk, ponieważ uniemożliwia przestępcom ukrycie swojej tożsamości w skomplikowanej strukturze korporacyjnej. Publiczny charakter rejestru, umożliwiający każdemu nieodpłatny dostęp do informacji o beneficjentach rzeczywistych, zapewnia również większą kontrolę informacji przez społeczeństwo obywatelskie oraz przyczynia się do zwiększenia zaufania do rynku finansowego i uczestników obrotu gospodarczego.
Kto musi zarejestrować się w systemie?
Rejestr gromadzi dane dotyczące beneficjentów rzeczywistych następujących spółek:
- jawnych,
- komandytowych,
- komandytowo-akcyjnych,
- z ograniczoną odpowiedzialnością;
- prostych spółek akcyjnych (od 1 marca 2020 r.)
- akcyjnych, z wyjątkiem spółek publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 623).
Jeśli więc prowadzisz działalność w formie spółki cywilnej lub JDG to nie jesteś zobowiązany do rejestracji w cerberze i możesz odetchnąć. Nie grozi Ci sankcja przewidziana przez prawodawcę.
W zamierzeniu zawierając transakcję każdy będzie mógł sprawdzić nieodpłatnie w cerberze kto ostatecznie stoi za daną firmą-kontrahentem – rejestr bowiem ma być jawny dla każdego zainteresowanego.
Kto to jest beneficjent rzeczywisty?
Chodzi o osobę fizyczną, która stoi za daną spółką. Przede wszystkim dotyczy to osób, które mają możliwość kontrolowania spółki oraz o takie osoby „w imieniu których są nawiązywane stosunki gospodarcze lub jest przeprowadzana transakcja okazjonalna” – cokolwiek by to miało znaczyć.
Przekładając na konkretny przykład spółki z o.o. – beneficjentem rzeczywistym będzie osoba, która spełnia któryś z tych warunków:
- posiada więcej niż 25% udziałów spółki
- dysponuje więcej niż 25% głosów w organie stanowiącym spółki – czyli przy podejmowaniu uchwał przez Zgromadzenie Wspólników
- posiada kontrolę nad innymi osobami prawnymi (np. spółkami), które łącznie mają odpowiednio więcej niż 25% udziałów spółki bądź dysponują więcej niż 25% głosów w organie stanowiącym spółki
- zajmuje wyższe stanowisko kierownicze w organach spółki w przypadku udokumentowanego braku możliwości ustalenia lub wątpliwości co do tożsamości osób fizycznych określonych w powyższych punktach oraz w przypadku niestwierdzenia podejrzeń prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu. Organa spółki z o.o. to:
- zarząd spółki
- rada nadzorcza – jeśli taka została ustanowiona
- zgromadzenie wspólników
Jakie informacje muszę podać w cerberze?
Aby zarejestrować zgłoszenie w cerberze będziesz musiał podać następujące informacje:
- dane identyfikacyjne spółki
- dane identyfikacyjne beneficjenta rzeczywistego, a w przypadku więcej niż jednego beneficjenta rzeczywistego – dane każdego z beneficjentów rzeczywistych
- dane członka organu lub wspólnika uprawnionego do reprezentowania spółki, a w przypadku więcej niż jednego członka organu lub wspólnika uprawnionego do reprezentowania spółki – dane każdego z członków organu lub wspólników uprawnionych do reprezentowania spółki.
Kto rejestruje informacje w cerberze?
Powinna to zrobić osoba upoważniona do reprezentacji spółki.
Ile kosztuje zgłoszenie w cerberze?
Zgłoszenie jest nieodpłatne poprzez internet. Aby to zrobisz wystarczy, że posiadasz ePUAP.
Do kiedy mam czas na rejestrację w cerberze?
Termin, w którym musisz dopełnić tego obowiązku zależy od tego kiedy została zarejestrowana spółka. I tak:
- jeśli spółka została zarejestrowana w KRS później niż 13 października 2019 roku to musisz zgłosić ją w cerberze w terminie 7 dni od dnia jej wpisania do KRS – dotyczy to także zmian wpisanych do KRS.
Czyli teraz przy zakładaniu nowej spółki musisz pamiętać o obowiązkowym zarejestrowaniu jej w cerberze.
- jeśli spółka została wpisana do KRS przed 13 października 2019 r. to masz czas na zgłoszenie jej do cerbera do dnia 13 kwietnia 2020 roku.
Same 13-nastki… Wejście w życie 13-go i termin na ostateczne zgłoszenie też do 13-go.
Czy w tym przypadku może to być zwiastun jakiejś pechowej dla nas sytuacji?
Odpowiedź brzmi: tak.
Jakie są kary za brak rejestracji?
W przypadku gdy nie dopełnisz obowiązku rejestracji ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu przewiduje m.in. karę pieniężną:
do 1 miliona złotych!
Brzmi zachęcająco, prawda? 😐
Co ciekawe nie znalazłem tej informacji na stronie ministerstwa, a jedynie w treści wspomnianej ustawy. Ciekawe ilu przedsiębiorców ma czas na czytanie na bieżąco wszystkich nowych ustaw?
Myślę, że zarówno powszechność obowiązku, jak i bardzo duża wysokość potencjalnej kary powinna skutkować podawaniem takiej informacji WIELKIMI CZCIONKAMI na głównej stronie ministerstwa.
Aha: ustawa o cerberze nie przewiduje instytucji czynnego żalu – o czym ministerstwo na prowadzonej przez siebie stronie lojalnie uprzedza. Czytając dalej na stronie ministerstwa można znaleźć informację, że „składanie wniosków i próśb w tym zakresie jest więc bezprzedmiotowe”.
Co to oznacza? Hmmmm, łatwo się domyślić.
Masz trochę czasu dziś wieczorem?
Może warto przeznaczyć go na rejestrację w cerberze? Proszę, oto link do strony ministerstwa.
Życzę miłego wieczoru.
Daj znać czy wiedziałeś o obowiązku rejestracji w cerberze? Czy ten wpis okazał się dla Ciebie pomocny?
Jeśli masz znajomego który prowadzi spółkę lub niedawno ją założył – przekaż mu proszę link do tego wpisu.
Zobacz także: Poprzedni wpis
- Mieszkanie na START | Jak działa kredyt 0% | Główne założenia programu – zapis webinaru - 12 maja 2024
- Kawalerki na osiedlu RENTON® RUMIA GŁOGOWA od Rozsądnych Braci: stabilny dochód oparty o nieruchomości - 26 kwietnia 2024
- Good news🔥 🔥 🔥Mamy to! 💪💪 💪 MICHAŁ odebrał zaświadczenie o samodzielności 47 lokali w naszym Rentonie - 29 czerwca 2023
- Czy warto założyć spółkę z o.o.? – doradca podatkowy odpowiada praktykowi! Same konkrety! - 5 maja 2023
- Mamy TO! Jest wyrok WSA w sprawie wyodrębniania lokali w naszym RENTONIE. - 26 kwietnia 2023
- Wysoka inflacja, drogie mieszkania. Czy warto inwestować w mieszkania na wynajem w 2022 roku? - 10 sierpnia 2022
- Jak robić biznes deweloperski w 2022 roku? Czy warto rozpoczynać deweloperkę? - 23 czerwca 2022
- Jak założyć własną firmę aby mieć z niej dużo pieniędzy i… frajdy - 19 stycznia 2022
- Jak zbudować jednorazowo duży portfel mieszkań na wynajem? Budynki typu RENTON. - 10 stycznia 2022
- Czy warto rozpoczynać inwestycje deweloperskie? Czy ceny mieszkań będą rosły czy spadały?? - 13 grudnia 2021