Zaczynasz inwestowanie w mieszkania na wynajem? Zastanawiasz się jak bardzo przyszłościowy jest ten biznes i jak oszacować pojemność rynku?
Wynajmowanie mieszkań jest normą w wielu miejscach na świecie. Odsetek ludzi płacących czynsze najmu za mieszkanie przewyższa 50% w Szwajcarii, a w Niemczech czy Austrii wynosi on około 40% ogółu mieszkańców. Najmniej ludzi wynajmuje mieszkania w Rumuni, Słowacji, na Węgrzech. W Polsce odsetek osób będących najemcami szacuje się na kilka do kilkunastu procent.
Informacje o liczbie osób wynajmujących mieszkania mogą pochodzić ze spisów powszechnych czy też statystyk budowanych na podstawie danych o osobach płacących podatki od najmu lub innych danych, które nie są do końca dokładne.
Szacując pojemność danego, lokalnego rynku na wynajem warto zwrócić uwagę na dwa aspekty:
- potencjał i atrakcyjność zamieszkania w danej miejscowości
- dostępność mieszkań na wynajem
Jest wiele miast w Polsce, które wyludniają się. Czy to oznacza, że nie warto w nich inwestować w mieszkania na wynajem?
Miasta tego typu są często omijane przez inwestorów z obawy przed kurczeniem się rynku i ryzykiem pustostanów w mieszkaniach – szczególnie w dłuższej perspektywie. Zamknięcia zakładów pracy skutkujące zwolnieniami pracowników, czy emigracja młodzieży w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia kreują obraz rzeczywistości niekorzystnej dla inwestorów.
Czy tak jest rzeczywiście?
Często okazuje się, że inwestycje w takich miastach są uzasadnione ekonomicznie. Koszty zakupów nieruchomości są bardzo niskie – mieszkania można nabyć już za kwoty rzędu 20.000 zł. Do tego okazuje się, że podaż mieszkań przystosowanych do wynajmowania (odpowiedni standard, czystość, wysokość opłat) jest praktycznie zerowa.
A w każdym większym skupisku ludzi znajdą się osoby, które chcą zapłacić za dach nad głową, a nie stać ich na zakup nieruchomości!
Dlatego zawsze warto zrobić sobie prognozę przepływów finansowych przyjmując do obliczeń czynsze możliwe do uzyskania w danej lokalizacji. Najlepiej zrobić badanie rynku na „żywym organizmie” – czyli dając po prostu ogłoszenia z przykładowymi zdjęciami. Czekamy na reakcję rynku, która będzie najbardziej miarodajna.
Sam posiadam pakiet mieszkań w Częstochowie, w którym to mieście systematycznie zmniejsza się liczba mieszkańców. Nie ma to jednak żadnego negatywnego wpływu na uzyskiwanie dochodu pasywnego z wynajmowania mieszkań.
Ukraina a sprawa polska
W samym 2015 roku przyjechało do Polski około 1 miliona Ukraińców w celach zarobkowych. W niektórych rejonach kraju stanowią oni już dość znaczny odsetek osób poszukujących mieszkań na wynajem. Często są to wizyty krótkotrwałe – kilkumiesięczne – związane z pracami sezonowymi.
W swoich mieszkaniach mieliśmy okazję gościć mieszkańców zza wschodniej granicy, z tym, że byli oni zakwaterowani przez polskie firmy, które ich zatrudniały. Więc faktycznie najemcami były polskie podmioty.
Co można powiedzieć o Ukraińcach w kontekście udostępniania im swojego mieszkania? Większość z nich jest palaczami: w praktyce na około 20 osób nie spotkałem osoby niepalącej. 🙁 Wynajem przez polską firmę powoduje, że łatwo jest odzyskać koszty ewentualnych zniszczeń czy napraw zależnych od najemców.
Przy wynajmie bezpośrednim osobie z Ukrainy warto pobrać wyższą kaucję niż standardowa z uwagi na bardzo utrudniony proces dochodzenia ewentualnych roszczeń.
Można prognozować, że Ukraińcy będą uzupełniać nasze luki na rynku pracy wynikające z przyczyn demograficznych oraz że będą coraz częstszymi gośćmi w naszym kraju. Przyjazd do Polski jest dla nich bardzo opłacalny finansowo: średnia miesięczna pensja na Ukrainie to po przeliczeniu kilkaset złotych.
Dziś rano znalazłem kartkę przyczepioną do ogrodzenia budowy gdzie powstaje nasz budynek z mieszkaniami na wynajem.
Na kartce był następujący napis:
„Szukam kawalerki umeblowanej
ewentualnie pokoju gościnnego.
Pilne. Wiadomość wynagrodzę.”
Podany został też numer telefonu z możliwością oddarcia sobie karteczki z kontaktem do autora ogłoszenia.
Jeżeli możemy znaleźć takie kartki na płotach, to rynek wynajmu mieszkań w Polsce ma jeszcze całkiem duży potencjał wzrostowy. 😉
Zobacz: Poprzedni wpis | Następny wpis
- Mieszkanie na START | Jak działa kredyt 0% | Główne założenia programu – zapis webinaru - 12 maja 2024
- Kawalerki na osiedlu RENTON® RUMIA GŁOGOWA od Rozsądnych Braci: stabilny dochód oparty o nieruchomości - 26 kwietnia 2024
- Good news🔥 🔥 🔥Mamy to! 💪💪 💪 MICHAŁ odebrał zaświadczenie o samodzielności 47 lokali w naszym Rentonie - 29 czerwca 2023
- Czy warto założyć spółkę z o.o.? – doradca podatkowy odpowiada praktykowi! Same konkrety! - 5 maja 2023
- Mamy TO! Jest wyrok WSA w sprawie wyodrębniania lokali w naszym RENTONIE. - 26 kwietnia 2023
- Wysoka inflacja, drogie mieszkania. Czy warto inwestować w mieszkania na wynajem w 2022 roku? - 10 sierpnia 2022
- Jak robić biznes deweloperski w 2022 roku? Czy warto rozpoczynać deweloperkę? - 23 czerwca 2022
- Jak założyć własną firmę aby mieć z niej dużo pieniędzy i… frajdy - 19 stycznia 2022
- Jak zbudować jednorazowo duży portfel mieszkań na wynajem? Budynki typu RENTON. - 10 stycznia 2022
- Czy warto rozpoczynać inwestycje deweloperskie? Czy ceny mieszkań będą rosły czy spadały?? - 13 grudnia 2021